1) Bądź obecny na lekcjach 

Chociaż lekcje matematyki mogą kojarzyć Ci się z istnym koszmarem, to mimo wszystko jest to jeden z ważniejszych etapów nauki tego przedmiotu. Pewnie znasz to uczucie gdy opuścisz jeden dzień w szkole i po powrocie na lekcji matematyki dzieje się czarna magia. Staraj się, aby takich opuszczonych godzin było jak najmniej. Zaległości wynikające z nieobecności bardzo ciężko nadrobić, więc nie dokładaj ich sobie specjalnie. Każdą obecność na zajęciach postaraj się maksymalnie wykorzystać. Nie przepisuj bezmyślnie tego co jest na tablicy. Nie wiesz skąd pojawiło się jakieś nowe równanie? Przeanalizuj jeszcze raz to co jest napisane, zadawaj pytania. Nauczyciel jest dla Ciebie i odpowie na każde Twoje pytanie. Pokaż mu, że Ci zależy i chcesz zrozumieć jak rozwiązywać zadania. Większość Twoich rówieśników podziękuje Ci w myślach za zadane pytanie. 

2) Pytaj i szukaj odpowiedzi 

Jesteś obecny na zajęciach i starasz się zadawać pytania nauczycielowi, ale nadal masz problem z opanowaniem kilku zagadnień? Jest na to kilka sposobów. 

a) internet 

Na ten moment w internecie znajdziesz mnóstwo różnych poradników, grafik i filmików z wytłumaczonymi od podstaw zadaniami z prawie wszystkich działów.  Wystarczy, że wpiszesz co cię interesuje w wyszukiwarkę i wyskoczy Ci mnóstwo pomocnych linków. Zapraszam cię również na mój instagram gdzie znajdziesz pomocne posty. 

b) korepetycje 

Korepetycje są idealnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują indywidualnego podejścia. Jeśli masz mnóstwo nietypowych pytań i potrzebujesz dokładnych wyjaśnień krok po kroku, to praca z doświadczonym korepetytorem może okazać się strzałem w 10. Tu dowiesz się więcej o korepetycjach ze mną. 

c) znajomi 

Na pewno wśród Twoich znajomych z klasy lub starszych klas jest ktoś kto potrafi temat z którym masz problem. Poproś o wytłumaczenie tego tematu, a oboje zyskacie. Ty zrozumiesz problematyczne zagadnienie a osoba, która będzie tłumaczyć ułoży sobie temat na nowo. Tłumacząc również się uczymy.

3) Praktyka, praktyka, praktyka

Matematyka to przedmiot, którego nie nauczysz się na pamięć. Zrozumienie matematyki zagwarantuje nam jedynie rozwiązywanie odpowiedniej ilości zadań. Nie wystarczy zrobić jednego zadania, aby zrozumieć cały temat. Jeżeli chcesz dobrze nauczyć się matematyki, to musisz poświęcić jej dużo czasu. Rozwiązuj dużo zadań i sprawdzaj się. Jeśli Twoja odpowiedź jest inna niż w kluczu, to szukaj błędu w swoim rozwiązaniu. Nie wystarczy, że wzruszysz ramionami i przejdziesz do rozwiązywania kolejnych zadań. Znalezienie błędu, zrozumienie i najważniejsze poprawienie da Ci więcej niż rozwiązanie kilku następnych zadań poprawnie. Przy robieniu podobnych przykładów będziesz wiedzieć na co zwracać szczególną uwagę i unikniesz podobnych błędów.  

4) Systematyczność 

To najważniejszy etap nauki matematyki. 20-30 minut samodzielnej nauki codziennie, daje lepsze efekty niż 3 godziny wkuwania na dzień przed testem. Bardzo ważne są tu zadania z prac domowych. Nie są one zadawane, aby was zamęczyć, ale utrwalić wiedzę zdobytą na zajęciach. Dlatego przepisywanie rozwiązań z internetu lub od znajomych jest bezsensowne. Faktycznie przepisanie zajmie Wam kilka minut a rozwiązanie potrwa znacznie dłużej, ale stracicie znacznie więcej…Stracicie szansę lepszego zrozumienia i zapamiętania tematu. Dzięki systematycznej pracy w końcu zrozumiesz co dzieje się na lekcjach i unikniesz stresu przed sprawdzianem czy kartkówką. 

5) Podstawy 

Nauka matematyki jest jak jazda na nartach. Na początku musimy nauczyć się iść pługiem, żeby później umieć świetnie jeździć na krawędziach. Dokładnie tak samo jest z matematyką. Żeby dobrze radzić sobie z trudniejszymi działami musimy mieć dobrze opanowane podstawy. Bardzo często spotykam się na korepetycjach z uczniami, którzy mają problem z matematyką głównie przez brak podstaw. Wtedy musimy działać szybko i robić powtórkę potęg, pierwiastków czy równań. Po kilku godzinach zajęć okazuje się, że matematyka jednak nie jest taka straszna i nawet trudniejsze tematy stają się przyjemniejsze. Dlatego jeśli widzisz, że na sprawdzianach tracisz punkty za naprawdę głupie błędy, to jak najszybciej powtórz podstawy. 

Leave a Comment